Denizli’de “Yaya Geçidi Nöbeti” Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de “Yaya Geçidi Nöbeti” Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirildi
İçişleri Bakanlığınca 2019 Yılı “ Yaya Öncelikli Trafik Yılı ” olarak ilan edilmiş etkinliklerin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak ve Devletin tüm unsuları ile konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek amacıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan etkinlikler kapsamında İlimizde de Vali Hasan Karahan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.
google
denizli büyükşehir

Gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz katıldı.

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Merkez Ortaokulu önündeki yaya geçidinde bugün saat 14:30 – 15:30 arasında " Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz " algısı oluşturmaya yönelik düzenlenen farkındalık faaliyeti kapsamında; okuldan çıkan öğrenciler yaya geçidine giderek karşıdan karşıya geçti. Öğrencilerle birlikte karşıdan karşıya geçen Vali Hasan Karahan sürücülere emniyet kemerini taktığı ve yayalara yol verdikleri için teşekkür etti. Öğrenciler daha sonra Vali Karahan ile birlikte sürücülerin bilinçlenmesi için şoförlere broşür dağıttı.

Vali Hasan Karahan Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada; “Ülkemizde bildiğiniz gibi trafikte özellikle yayalara saygı konusunda büyük bir gayretimiz var. Bunu geliştirmemiz lazım. Dünya standartlarında yaya yola ayağını koyduğu anda bütün araçların durması gerekiyor. Bizim maalesef bu alışkanlığı henüz tam anlamı ile kazandığımız söylenemez. Bu nedenle İçişleri Bakanlığımız Türkiye genelinde böyle bir uygulama başlattı ve bir süredir devam ediyor. Bugün de Merkez Ortaokulu öğrencileri ile beraber uygulamalı eğitim yaptık. Kamuoyunun hassasiyetine dikkat çekmek istedik. Trafik polisleri ve yetkili kişilerle beraber bu uygulamayı gerçekleştirdik. Sürücüler öğrencilerimizin yola girme ihtimalini gördükleri anda yavaşlayıp durmalıdır. Araç sürücülerinin özellikle okul önlerindeki öğrencilerimizin ikazlarını dikkate almaları gerekiyor. “ dedi.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundalar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücülerin ise 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılacağı belirtildi.

           

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
69 Yıl Sonra Kendi Fotoğrafını GördüÖnceki Haber

69 Yıl Sonra Kendi Fotoğrafını Gördü

Başkan Özbaş, Öğrencilere Böyle SeslendiSonraki Haber

Başkan Özbaş, Öğrencilere Böyle Seslendi

Yorum Yazın

Denizli’deki Dehşet Anları Cep Telefonu Kamerasında
Milli Cimnastikçiler Denizli'ye Geliyor
Babafest Seni Bekliyor
Denizli’de ölenlerin abonelikleri varisleri tarafından ücretsiz Alınabilecek
Kendini asmıştı, kalp masajıyla hayata döndü
Denizli’de 730 Bin 850 Dekar Tarım Arazisi Sulandı                                                                  
Denizli Elektrik Kesintisi 16 Ekim 2019 Denizli’de elektrikler ne zaman gelecek?
Denizli’de ‘E-İhracat Konferansı’
Pamukkale’de Okul Kantinleri Denetimi Tamamlandı
Başkanlığa Tolga Gencer yeniden seçildi.

Başka haber bulunmuyor!