Buldan’da Tarih İle Sanat Buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Buldan’da Tarih İle Sanat Buluştu
Buldan’ın tarihi sokakları, Denizli ve Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri tarafından düzenlenen “Buldan’da Sanat Var” Festivali ile şenlendi.  Başkan eşleri Neptün Soyer ile BahijaŞevik’in de podyuma çıkarak Buldan bezinden hazırlanan yöresel motifli tasarımlarının tanıtıldığı defile ise göz kamaştırdı. 
google
denizli büyükşehir

Buldan Kaymakamlığı, Buldan Belediyesi, Denizli Sanayi Odası’nın destekleriyle Denizli veKarşıkayaSoroptimist Kulübü tarafından düzenlenen “Buldan’da Sanat Var” Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.  Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Buldan’ın tarihi sokaklarında yürüyen soroptimist kulübü üyesi iş ve meslek kadınları giydikleri yöresel motifli kıyafetleri ise renkli görüntüler yaşandı.

Kortej yürüyüşünün ardından eski arasta gerçekleştirilen açılış törenine, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Nur Velidedeoğlu Kavuncu, Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Sema Özay, Denizli Soroptimist Kulübü Başkanı Nihal Güngör Kılınç ile çok sayıda soroptimist üyesi kadın sanatçı katıldı.

Buldan Kaymakamı Murat Sarı, açılış konuşmasında ilçenin kalkınmasına, tanıtımına katkı sağlayan projelerin paydaşı olduklarını belirtti. Sanat etkinliğinin Buldan’da yapılıyor olmasının önemli olduğunu belirten Sarı,   sanatın Buldan’ın tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile bütünleştiğinin altını çizdi. 

“Kral Yolu’nu canlandırmalıyız”

Buldan’ın tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerinin yanı sıra organik tarımı ile de ön plana çıktığını söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan, sahip olduğunu değerleriyle Denizli’nin incisi diye düşünüyorum. Biz, bir Beypazarı’nın, Safranbolu’nun önceki haliyiz. Kat edeceğimiz çok yolumuz var. Öncelikle hedefimiz,  Kral yolu olarak adlandırdığımız Pamukkale-Laodikya-Tripolis-Buldan-Yayla Gölü turizm hattını canlandırmamız gerekiyor. Bu konuda, Bakanlığın, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, bu tür etkinliklerin tanıtım ve turizme katkı sağladığı gibi istihdamı da arttırdığını söyledi.  Konyalıoğlu, kadın istihdamı bakımından Denizli’nin ilk sıralarda yer aldığını ancak bunun yeterli olmadığını vurguladı.

Etkinliğe İzmir Köy-Koop Başkanı olarak katıldığını vurgulayan Neptün Soyer,  kooperatif olarak İzmir’de çok güzel çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tecrübelerimizi Buldan ile paylaşabiliriz. Her türlü desteğe vermeye hazırız. Gerekirse başkan eşi kontenjanını da kullanabilirim”  dedi.

Başkan eşlerinden defile şov

Açılış konuşmalarının ardından Fatoş Öztürk ile Nihal Güngör Kılınç’ın yerel dokumalardan hazırladıkları tasarımlar tanıtıldı.  Yerel motifli giysileri podyumda tanıtan Neptün Soyer, BahijaŞevik ile soroptimist kulübü önceki dönem başkanları ve üyelerinin performansı göz doldurdu.

Tarih ile sanat buluştu

Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin dört bir yanından gelen, Ebru, Tasarım, Seramik, Resim, Fotoğraf, Terra-Cotta  sanatçısının atölye çalışmalarıyla renklendi.  Sanatçıların atölye çalışmaları iki gün devam edecek. 

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Avni Örki Karşıyaka’da Vatandaşlarla BuluştuÖnceki Haber

Başkan Avni Örki Karşıyaka’da Vatandaşla...

"Tutkum" Sergisi görücüye çıktıSonraki Haber

"Tutkum" Sergisi görücüye çıktı

Yorum Yazın

Otomobil Ağacı Parçaladı Takla Attı
Pamukkale Üniversitesinde Okuyan Genç Ölüme Atladı
Satrançta Minik Hamleler
Denizli’de Son 1 Hafta İçinde 66 Trafik Kazası Yaşandı
Denizli’de 157 Kişi Yakalandı
Denizli’de 1 Haftada 599 Asayiş Olayı Oldu
Denizli’de Cinsel İçerikli Ürün Ele Geçirildi
Denizlililer Dikkat Hekim Reçetesi Dışında Antibiyotik Kullanmayın
Denizli Konut Satışlarında İyi Haber
Tavas’ta Kazada 1 Kişi Öldü

Başka haber bulunmuyor!