Ak Parti

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ

HÜSAMETTİN TAT

HÜSAMETTİN TAT

KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ

  • 26 Nisan 2017, Çarşamba 18:21

 Şair, Cemal Süreyya bir şiirinde kadını şöyle tanıtmaktadır.

 

Bir kadını ortadan ikiye böl…

Yarısı annedir,

Yarısı çocuk,

Yarısı sevgili,

Yarısı aşk…

Duyanlar bunu bilmez,

Görenler anlamaz bunu!

Yarısı rivayettir,

Yarısı gece.

 

“Suçtur kadın olmak. Çünkü herkesin sahip olmak istediği bir bedeni vardır. Korumak zorunda olduğu bir namusun ve sevmeye yasaklı törelerin.

 

Kadın olmak suçtur bu hayatta. İyi gözükmelidir ama öyle çok iddialıda olmaması gerekir. Erkeğin yanında yerini bilmelidir.

Kadın olmak suçtur bu hayatta. Seversin deli derler, sevmezsin kötü derler. Susarsın bir şey bilmiyor derler, susmazsın dili uzun çok konuştuğunu söylerler. Eksik eteklidir kadın aklı ermez. Gözü açılmamalı, eğitim görmemelidir. İlkokulu bitirir bitirmez evlendirilmelidir. Sırtından sopa karnından sıpa eksik olmamalıdır. Kadın şeytana açılan kapıdır. Kadın olmak eteğini uzun tutmaktır, başkalarının günahlarının bedelini kendisinin ödemesidir.” Demiştir bazıları bilir bilmez, konuşmuşlardır kadın hakkında işlerine geldiği gibi.

Oysa erkektir kadını eksik hale getiren, namusunu alıp etek altına iten, inançlarını, umutlarını, hayallerini, beklentilerini yok eden.

 Nazım Hikmet’te bir şiirinde kadını şöyle anlatmıştır.

Kimi derki kadın

Uzun kış gecelerinde yatmak içindir

Kimi derki kadın yeşil bir harman yerinde

Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi derki ayalimdir,

Boynumda taşıdığım vebalimdir

Kimi derki hamur yoğuran

Kimi derki çocuk doğuran

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O, benim kollarım, bacaklarım, başımdır

Yavrum, annem, karım, kız kardeşimdir

Hayat arkadaşımdır.

 

Atatürk’te kadınlar için “Dünya’daki her şey kadının eseridir” diyerek ve bu sözünü desteklercesine 5.Aralık 1934’te Anayasa ve seçim Kanunun da yapılan değişiklik üzerine kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiştir. Bu yapılan çalışma toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinden birisidir.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve seçim kanunda yapılan yasa ile tanınmıştır.

Kadınların ilk katıldığı belediye seçimlerinde; İzmir seçimlerinde, Hasane Nalan ve Benal Nevzat Hanımlar ile, İstanbul seçimlerinde Rana Sani Yaver (Eminönü), Seniye İsmail Hanım (Beykoz), Ayşe Remziye Hanım (Beyoğlu), Nakiye Hanım (Beyoğlu), Latife Bekir (Beyoğlu) Belediyesinin seçimlerini kazanmışlardır.

İlk kadın muhtarın seçimi ise; Aydın Çine ilçesine bağlı, Demirdere köyünde (Bugünkü Karpuzlu ilçesi) yaklaşık 500 oy alarak seçimi kazanan Gül Esin Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın muhtarı olmuştur.

Türkiye’de kadınların katıldığı ilk genel seçimleri, 8Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimleridir. Bu seçimlerde 17 kadın milletvekili TBMM’ye girdi. 1936 yılı başında boşalan milletvekilleri için yapılan ara seçimlerde emekli öğretmen Hatice Özgenel’in Çankırı milletvekili olarak seçilmesiyle mecliste ki kadın milletvekili seçilme sayısı 18’e çıkmıştır.

Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutlar başarılarının devamını dilerim.

 

 

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
yukarı çık