Ak Parti

KIYASLAMA

HÜSAMETTİN TAT

HÜSAMETTİN TAT

KIYASLAMA

  • 26 Nisan 2017, Çarşamba 18:21

Bir iki gün önce, özel hastanenin birine yeni doğan ziyaretine gittik. Özel ya da kamu hastaneleri olsun, hastanelerimiz, güler yüzlü personeli, temizliği ve her yönü ile mükemmel ortamlarıyla halkımıza ve insanlara hizmet etmekteler. 

Yeni doğan ünitesine çıktığımızda hastamızın üçüncü katta olduğunu söylediler. Üçüncü kata indiğimizde, hastamızın sağlığının ve keyfinin yerinde olduğunu gördüğümüzde bizimde keyfimiz yerine gelmişti. 

Hastane odası hiç hastane odası gibi değildi. Hasta yakınları için ayrılmış bölüm, hasta için ayrılan bölümden bağımsız bir kapı ile bağlanıyordu. Bu ortamda ne hasta rahatsız olacak ne de gelen konuklar hastayı konuşmalarıyla, gürültüleriyle rahatsız edebilecekti. Hasta yakınları; hastanın odasını ve hasta yakınlarının odasını kendi evlerini tasarım eder gibi düzenlemişler ve süslemişlerdi. Sanki kendi evlerindeymiş gibi süper bir ortam olmuş, çiçekler, balonlar süslerle ilgili her şey düşünülmüştü. Gelen misafirlere ikram olarak, yaş pastalar, kekler, meşrubatlar ve meyve suları, yanında doğum şekerleriyle ikramlar fazlası ile tamamlıyordu ikram ortamını. 

Geçmiş olsun, hayırlı olsun, Allah analı, babalı büyütsün, vatana millete hayırlı evlatlar olsun, olsun, olsun…. Temennileriyle bizde bize gösterilen yerlere oturduk. İkram edilen şekerlerimizi, keklerimizi yedik, meşrubatlarımızı içtik. Önceden göremediğimiz yakınlarla (Hasta ziyareti kısa da olsa) kısa bir süreliğine bir muhabbete girdik. Muhabbette bir ara bir sessizlik oluştuğunda ben geçmişe gittim. Çocukluğumun köy yerine, köy yerinde ki doğumlara zaman yolculuğu yaptım çok kısa da olsa. 

Yer yatağında yatan hastanın başına üşüşürlerdi köylü kadınlar. Doğum sancıları çekerken hasta, kayın validesi yardımcı olmaya çalışırdı elinden geldiği kadar. Ya da koca ana dedikleri, ebe ana dedikleri yaşlı kadınlar ele alırdı ortamı. Eğer daha imkânlı bir şekilde doğumun yapılması istenirse, köyde bu işe eli yatkın birazda bilgiç “Ebe kadın” dedikleri kadınlar çağrılırdı doğum için. Bilgiç ebe kadın odaya geldi mi; sobayı ya da ocağı yakın emirleri ile çalı çırpı toplanır gelir ocak yakılırdı. Sıcak su hazırlandı mı? Sıcak su yakılan ocakta ya da sobada ısıtılmaya çalışılırdı. Sıcak toprak ısıtın üzerine oturtun gelinimizi, bezler nerede? nerede leğen? Gibi komutları duyan etraftaki kadınları ister istemez bir telaş alırdı. Bir yandan da doğum yapacak hastaya talimatlar verilirdi. “Şöyle yap, böyle yap” falan filan komutlar, komutlar çaresiz kadın bir an önce bitmesini isterdi bu ıstırabın, hasta hasta yapmaya çalışırdı denilen komutları bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde. 

Evde erkekler olmazdı. Onlar ya hayvanlarını otlatmada, büyüklerde köy kahvesinde oturmuş, alacakları hayırlı haberleri muştulayacak çocukları beklerdi heyecanla ve gururlanarak. Hele bir de ailenin eksiği, ya da istediği cinsiyetten ise doğacak bebek. Ya da doğduktan sonra tam ailenin istediği gibiyse eğer değmeyin keyiflerine büyüklerin. 

İsim koymaya gelince; çocuk doğduktan sonra anne ve babaya sormaya bile gerek yok. Çünkü büyükler düşünmüşlerdir konacak ismi bile. Ağrısını acısını çekene sormaya ne hacet. 

Hüsamettin gidelim mi artık? Çağrısı ile uyandım hayalimden. Ne yanı başımda dede ve bir numaralı torunuyla balon oynama gürültüleri, ne de diğer konuşmalar beni ayıramamıştı hayalimden. Eşimin seslenmesi ile kendime geldim. “Tamam, gidelim” diyebildim. Vedalaşıp  hayırlı olsunlar, Allah analı, babalı büyütsünler, geçmiş olsunlar, temennileri ve iyi dilekleri bir kez daha tekrarladıktan sonra müsaade isteyip hastaneden ayrıldık. 

Nereden, nereye gelmişiz. Ha bu arada ben şimdiki hastanede ki doğum ile geçmişte ki doğumu kıyasladım hayalimle ama böylelikle bizim de yaşımız ortaya çıkmış oldu. Yaşlandık mı ne? Ama olsun. Türkiye’m, güzel ülkem nereden nereye gelmiş. Bilmiyorum benim anlattığım şekilde köy yerlerinde şimdi doğumların olmadığını düşünüyorum. Umarım öyledir. 

Sevgili dostlar! Allah, vatana, millete hayırlı evlatlar dünyaya getirmemizi ve yetiştirmemizi bizlere nasip etsin. Doğum yapma şekilleri eşit olmasa da. 

 

Yorum Yazın
CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
yukarı çık