ak parti

Daıkın Ege Teknik

03-08-2016 FAHRETTİN KOYUNCU

Masal dinlemeyi sever misiniz?

Ben çok severim. Masallar dinleyerek büyüdüm çünkü.

Bana en çok masal anlatan kişi ninemdi. (Kimileri babaanne, anneanne diyor ya, biz nine diyorduk “nine”mize.)

Ninem, yetmişine yakındı o zamanlar. “Paşam” derdi bana, “Fahrettin Paşam”. Şımartırdı beni. Dizine yatırır, bir yandan masal anlatır, bir yandan da pamuk gibi elleriyle saçlarımı ve yüzümü okşardı.

Çoğunlukla Keloğlan masalları anlatırdı ninem. “Dinle bak, ne yapmış Keloğlan.” diye söze başlayarak meraklandırırdı beni. Sonra kadife yumuşaklığındaki sesiyle anlatmaya koyulurdu. Her cümlenin sonundaki -mış’ları, -miş’leri uzatarak (gitmiiiiş, anlamıııış) söyler, anlattığı masalın tadını kendi de çıkarırdı.

Ninemin kadife sesi ve pamuk ellerinin okşamasıyla kendimden geçer, uyur giderdim o anlatırken. Ninem benim uyuduğumu fark eder ama masal anlatmayı kesmezmiş. Öyle söylerdi sonra.

Daldığım derin uykuda, Keloğlan’la birlikte maceradan maceraya koşardım.

Kimi zaman ağızlarından ateş çıkan yedi dilli devlerden korkarak kan ter içinde uyanırdım. O zaman ninem “Uyu paşam, uyu benim aslan oğlum!” diyerek başımı okşar, beni tekrar uykunun büyülü kollarına bırakırdı.

Şimdi ne ninem var bana masal anlatacak ne de o masal gibi çocukluk günleri. Hepsi düşlerimde yaşıyor.

Bir zamanlar ninemin bana anlattığı masalları kendi çocuklarıma anlattım, -şimdi masal yaşı için büyük olsalar da- anlatıyorum. Ayrıca, kendi kurguladığım masalları da çocuk okurlarımla paylaşıyorum.

*                     

            Şimdi tekrar soruyorum:

Masal dinlemeyi sever misiniz? “Masalına ve anlatanına göre değişir.” dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Ne diyelim: Masalınız bol olsun!




FAHRETTİN KOYUNCU Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler


Burç Yorumları